To w końcu wada, czy zaleta?

Niedawno odbyta rozmowa z kolegą natchnęła mnie do napisania tego tekstu, dzięki Wojtek 😉

Wiecie, że każda praktycznie cecha naszego charakteru, osobowości ma dwoistą naturę. Na rozmowach kwalifikacyjnych często zadawane jest pytanie na temat jednej bądź dwóch cech, które jednocześnie bywają naszą i wadą i zaletą. Wiele osób bardzo często ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Wydaje mi się, że warto się nad tym głębiej zastanowić. Sama zorientowałam się po tej rozmowie, że nie doceniam swoich własnych cech, ponieważ uważam je za coś oczywistego. „Jestem jaka jestem”, tak zawsze sobie myślimy. Przez to właśnie nie zauważamy naszych zalet. Negujemy je w każdej postaci albo nawet ich nie zauważamy.

Generalnie rzecz biorąc większość naszych cech ma i pozytywne i negatywne strony.

Oto kilka przykładów:

 • Upartość  plus: dążenie do celu; minus: ciężko „go/ją” do czegokolwiek przekonać,
 • Punktualność plus: wywarcie dobrego wrażenia w kontaktach biznesowych, z bliskimi; minus: duży stres przeżywany w związany ze spóźnieniem
 • Odpowiedzialność plus: nie traktowanie lekceważąco różnych sytuacji; minus: zbyt wysokie poczucie odpowiedzialności np. w pracy prowadzi do ogromnego stresu, nie możemy myśleć o czymkolwiek innym, spać po nocach,
 • Perfekcjonizm plus: dobrze wykonane zadanie; minus: strata dużej ilości energii, często zupełnie niepotrzebnie,
 • Asertywność plus: konsekwencja działań, minus: oziębłość w kontaktach nr. Z bliskimi,
 • Szczerość plus: uznanie w otoczeniu, minus: sprawia wrażenie bezczelnego lub aroganckiego
 • Empatia plus: zrozumienie dla innych ludzi; minus: zbyt duże przywiązywanie wagi do tego, co pomyślą sobie inni,
 • Gadatliwość plus: pomaga w nawiązaniu kontaktów; minus: można sobie narobić problemów mówiąc coś w nieodpowiednim miejscu i czasie.
 • Bezinteresowność plus: własna satysfakcja; minus: może zostać wykorzystanym,
 • Opiekuńczość plus: pomoc innym; minus: nadopiekuńczość, która może być toksyczna
 • Gniew plus: możliwość wyrażenia swoich emocji, minusy: krzywda emocjonalna innych osób
 • Krytyczny plusy : sceptycznie patrzący na daną sytuacje; minus: może słowami szkodzić sobie i innym.

Cech charakteru i osobowości jest oczywiście dużo więcej, ale chciałam Wam tylko pokazać pewny schemat. Myślę, że po przeczytaniu tych przykładów wnioski same się nasuwają, interpretacja danych cech i to jak je wykorzystacie zależy od Nas.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, żeby te wszystkie cechy, uczucia, przeżycia wyrażać z umiarem tak, by nie stały się toksyczne ani dla Nas ani dla osób nas otaczających. Wszystko zależy od interpretacji danego uczucia i tego jak wykorzysta się dane cechy do tego, żeby stały się zaletami.

Jeśli np. jesteś uparta to staraj się wykorzystać to w sytuacjach gdzie wymagany jest upór np. realizując jakiś projekt, do rozwijania swojej pasji, w dbaniu o zdrowie i sylwetkę itd. Staj się jednak nie przekładać tego na każdą płaszczyznę swojego życia, bo Twoja upartość może psuć relacje z najbliższymi, ale także relacje w pracy, czy nawet zwykłymi znajomymi.

Jeśli natomiast starasz się zawsze być punktualna i nie lubisz się spóźniać to np. mocno doceni to Twój pracodawca, klient z którym współpracujesz czy znajomy. Niestety często przez swoje nastawienie i stres związany ze spóźnieniem, który spędza sen z powiek sama robisz sobie krzywdę. A w rezultacie okazuje się, że 5 czy 10 minut spóźnienia nie wywróciło ani Twojego, ani danej osoby świata do góry nogami i nic się takiego nie stało. A nerwy, które przy tym straciłaś nie były tego warte.

I tak generalnie jest z każdą cechą, więc jaki z tego morał? Doceniaj i pielęgnuj swoje cechy charakteru i osobowości. Dzięki temu będziesz po pierwsze bardziej je doceniać, po drugie bardziej je kontrolować, dzięki czemu będziesz miała na nie większy wpływ i to ułatwi Ci wiele spraw.

Na koniec prośba do każdej z Was i do każdego z Was, kto podejmie się przeczytania tego tekstu. W komentarzach wymieńcie proszę cechy, które możecie przypisać do swojej osoby, a nie zostały wymienione we wpisie i spróbujcie dopasować do nich plusy i minusy.

To może być dla Was niezła zabawa 😉 powodzenia. Całusy!

3_White_logo_on_color1_241x66

Jedna myśl w temacie “To w końcu wada, czy zaleta?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s